اخبار / ایران / سیاسی / مهمترین
صدها نفر در جنبش اعتراضی در شهرهای مختلف ایران دستگیر شده‌اند
Monday, 1st January, 2018  
اشتراک گذاری

رادیو آلمان:صدها نفر در جنبش اعتراضی در شهرهای مختلف ایران دستگیر شده‌اند

زندان اوین خود را آماده پذیرش گروه بزرگی از بازداشتی‌ها کرده است. شمار معترضان دستگیرشده در شهرهای مختلف ایران رو به افزایش است اما آمار دقیق و رسمی از مجموع دستگیرشدگان وجود ندارد.

علی اصغر ناصربخت، معاون امنیتی انتظامی فرمانداری تهران، در گفت‌و‌گو با ایلنا ضمن تاکید بر این که هرگونه تجمعی بدون اخذ مجوز خلاف قانون است، اعلام کرد که در روز شنبه حدود ۲۰۰ نفر از تجمع‌کنندگان دستگیر شده‌اند.

ناصربخت در ادامه گفت این افراد در تهران و “در محدوده انقلاب و ولیعصر” دستگیر شده‌اند و “هم اکنون در اختیار دستگاه قضایی قرار گرفته‌اند”.

بیشتر بخوانید:لحظه ‌به ‌لحظه با واکنش‌ها و حواشی موج اعتراضات در ایران

معاون امنیتی انتظامی فرمانداری تهران اعلام کرد که جمعی از رهبران اعتراض‌های مردمی در تهران نیز بازداشت شده‌اند. او شمار رهبران دستگیر شده را ۴۰ نفر خواند. ناصربخت گفت مطالبات معترضان به رغم آن چه اعلام شده “مطلقا رنگ و بوی اقتصادی ندارد و بیشتر از ناحیه معاندانی است که از خارج، جمعی از جوانان ما را احساساتی می‌کنند.”

زندان اوین آماده پذیرش زندانیان بیشتر شده است

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر ایران، اعلام کرده که زندان اوین خود را برای پذیرش زندانیان بیشتر آماده کرده است. در گزارش این خبرگزاری از جمله آمده است که “مسئولان زندان اوین با خالی کردن قرنطینه اندرزگاه چهار این زندان، که گنجایش ۱۸۰ نفر را دارد محل مشخصی برای انتقال بازداشت‌شدگان روزهای اخیر در تهران در نظر گرفته‌اند.”

بیشتر بخوانید: اعتراضات در شهرهای ایران شامگاه یکشنبه نیز ادامه یافت

هرانا نوشته است که اقدام به خارج کردن زندانیان قدیمی از قرنطینه اندرزگاه چهار زندان اوین آغاز شده و مسئولان این زندان می‌توانند در صورت نیاز “جمعیتی چندبرابر” گنجایش ۱۸۰ نفری را در این مکان جای دهند.

۱۵ کشته برطبق آمار رسمی دولتی

خبرگزاری فارس روز دوشنبه (۱۱ دی / ۱ ژانویه) از کشته شدن یک نوجوان در شهر ایذه خوزستان خبر داد. این خبرگزاری اعلام کرده است که این نوجوان با شلیک گلوله “اغتشاش‌گران” کشته شده است.

مصطفی سمالی، فرماندار شهر ایذه گفته است که این حادثه روز شنبه رخ داده و سه نفر از معترضان که متهم به کشتن این نوجوان هستند دستگیر شده‌اند.

بیشتر بخوانید: هشدار مقامات آمریکا درباره سرکوب معترضان در ایران

تلویزیون دولتی ایران نیز روز دوشنبه (۱۱ دی / ۱ ژانویه) از کشته شدن شش تن در شهر تویسرکان و سه تن در شاهین شهر اصفهان گزارش داد. به این ترتیب آمار کشتگان اعتراض های اخیر بر اساس گزارش های رسمی به ۱۵ نفر رسیده است.

دادستان تهران: تعقیب “لیدر خارج‌نشین اغتشاشات”

 

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، روز یکشنبه (۱۰ دی / ۳۱ دسامبر) در نشست “شورای معاونان دادسرای تهران” با تاکید بر ضرورت برخورد قاطع با “مخدوش کنندگان امنیت کشور” از دستگیری چندنفر در “اغتشاشات” اخیر خبر داد.

تماشای ویدیو02:34

گزارش ویدئویی: شعارهای معترضان تندتر، واکنش حکومت شدیدتر

خبرگزاری مهر به نقل از دادستان تهران نوشت این اعتراض‌ها را “دشمنان نظام” از جمله آمریکا، “سلطنت‌طلبان و گروهک منافقین” به راه انداخته‌اند.

جعفری دولت‌آبادی دلیل دستگیری این افراد را “حمله به اماکن عمومی” چون مساجد و حسینیه و همچنین “حمله به افراد بسیجی” خواند و گفت در مصاحبه با این زندانیان آنها اعلام کرده‌اند که “دچار احساسات” شده‌اند.

بیشتر بخوانید:دفاع روحانی از آزادی بیان و حق اعتراض و انتقاد از “اغتشاش”

جعفری دولت‌آبادی همچنین اعلام کرد که دادستانی تهران از پلیس بین‌الملل خواستار تعقیب یک “لیدر خارج نشین اغتشاشات” شده است. او گفت: «این درخواست مستند به قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم به عمل آمده و امیدواریم پلیس بین‌الملل در اسرع وقت اقدام نماید.»

علی آقازاده، استاندار استان مرکزی نیز شمار دستگیرشدگان اعتراضات در روز یکشنبه (۱۰ دی / ۳۱ دسامبر) در اراک را ۱۰۰ ‌نفر اعلام کرده است. او گفته است که شماری از بازداشت‌شدگان در اختیار دستگاه قضایی قرار گرفته‌و عده‌ای نیز آزاد شده‌اند.

نسخه چاپی    
 
نظر دهید--(راهنما)
 

Comments are closed.

 
 
 
 
حزب کمونیست کارگری ایران     /     سازمان جوانان کمونیست     /     کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری     /     کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری     /     تلویزیون کانال جدید

نشریه انترناسیونال     /     نشریه کارگر کمونیست     /     وبگاه منصور حکمت     /   وبگاه حمید تقوایی

کمپین برای آزادی کارگران زندانی     /     نهاد کودکان مقدمند     /     کمیته بین المللی علیه اعدام     /     سازمان زن آزاد     /     کمیته دفاع از زندانیان سیاسی     /     فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی

 درباره روزنه  تماس با ما  خوراکها روزنه قدیمی Rowzane.com